Viniční trať Růžová hora – Kolébky
Vinařská oblast Morava, vinařská podoblast hustopečská, vinařská obec Velké Němčice.
Geologická charakteristika
Svažitý reliéf severně a severovýchodně od obce přísluší do Hustopečské pahorkatiny. Území je členité, kopcovité s několika úzkými a hlubokými údolími. Četné svahy dosahují i patnáctistupňové svažitosti. Maximální nadmořská výška je 304 m. Převládají expozice jižní, ale četné jsou i expozice východní a západní. Hustopečská pahorkatina patří geologicky do moravské části karpatské soustavy, která je tvořena paleogenním (starotřetihorním) útvarem, který se nazývá moravským pásmem flyšovým.
Flyšové pásmo zabíhá do zájmového území tzv. flyšem ždánickým, který je zde tvořen hustopečskými slíny, ždánickými pískovci, jíly a slíny. Ždánické pískovce s vložkami slínu jsou překryty různě mocnými pokryvy spraší. Němčické slíny a jíly jsou tvořeny velmi jemnými usazeninami, které zvětráváním poskytují těžkou, černou hrudovitou a za sucha hluboce pukající ornici. Často chovají četné krystaly sádrovce.
Průměrné roční srážky na této vinici jsou 532 mm, průměrná roční teplota je 8,8° C, pH půdy 7,6, tedy mírně alkalická bez štěrku a kamení.
Nadmořská výška 220–270 metrů nad mořem.
Geologické podloží – vápenité jíly a jílovce.
Pěstovaná odrůda: Rulandské šedé.