0

Královské ryzlinky zrají třiatřicet měsíců

Téměř třemi roky zrání a dvěma kontrolami musí projít vybrané Rýnské ryzlinky ze Znojemska, než dostanou pečeť Královské řady VOC Znojmo. Z ročníku 2013 dozrály k premiérovému vstupu do nové řady vína ze dvou vinařství. K ochutnání a koupi budou od čtrnáctého října.

Podle šéfa spolku VOC Znojmo Františka Koudely si právě ryzlinky o elitní kategorii říkaly už delší dobu. „Před čtyřmi lety jsme se při kontrolním přechutnávání vzorků z minulých let s kolegy shodli, že ryzlink dozrává v lahvi k dokonalosti, a že je škoda, že už není k dispozici, protože VOC vína se do roka obvykle prodají,“ řekl Koudela.

Vinaři proto připravili pro ryzlinky královskou řadu. „Vína musí být předem určená, označená a vinař s nimi nesmí nijak jinak nakládat. Musí projít jednak obvyklým zatříděním do VOC a poté ještě druhou komisí, která ověří, že běhen zrání víno uchovalo nutné kvality a vlastnosti," popsal Koudela.

(Zdroj: Znojemský deník)

První vína Královské řady nabídne za deset dní šatovský Znovín a vrbovecký Waldberg. „Naše šarže pochází z viniční trati Weinperky u Miroslavi. Je to polosuché víno, máme za to, že tomuhle vínu jemný zbytkový cukr sluší. Vyznačuje se minerálním podtóny a výraznou chutí lipového květu,“ popsal ředitel Znovínu Pavel Vajčner.

Vrbovečtí naproti tomu nabídnou sušší víno. „Je to klasický ryzlink s krásným minerálním tónem podpořeným typickou lipovinkou. Na jejím základě vznikly až bylinkové tóny. Ročník 2013 byl ideální pro delší uložení a i tohle víno stojí ještě na několik let uložit,“ podotkl šéfa a sklepmistr Waldbergu Pavel Filipovszki.

Ročníková vína uvádí VOC každý rok osmého května u příležitosti svého festivalu. Ve svátek budou na trh vstupovat i vína Královské řady. „Kvůli přípravám kampaně je letos mimořádně uvedeme čtrnáctého října. Ale od příštího roku je vinaři začnou prodávat vždy osmadvacátého září. Jsou to královská vína a svatý Václav je patron vinařů, proto jsme zvolili tento den,“ řekl Koudela.

Na dalších vínech pro Královskou řadu už vinaři pracují. „Příští rok se zřejmě setkáme s dalším vinařstvím, které do ní zařadí své víno,“ naznačil Koudela. Obě vinařství, která svá vína uvedla letos, pracují na tom, aby prestižní označení získaly vybrané ryzlinky z loňské úrody.

VINETY ART s.r.o.

(+420) 724 533 656
info@vinetyart.cz

Vitinka 28
337 01 Osek

Emailové novinky

Logo Spolehlivá firma